Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Η Κροατία προκρίθηκε στα ημιτελικά μετά τη νίκη επί της Βραζιλίας

Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας του Κοσόβου συνάντησε το Εκτελεστικό Γραφείο της ΔΕΜΑ
9 Δεκεμβρίου, 2022
Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΔΕΜΑ προτείνει την απονομή του Order of Merit στον Πρόεδρο της Αλγερινής Δημοκρατίας
10 Δεκεμβρίου, 2022

Οι Κροάτες, φιναλίστ στον προηγούμενο τελικό του Παγκοσμίου, κέρδισαν με 4 πέναλτι έναντι 2, μετά το 0-0 στο τέλος της κανονικής διάρκειας και το 1-1 μετά την παράταση, όπου ο Νεϊμάρ είχε πετύχει το πρώτο γκολ στο 105ο λεπτό.

Όμως κόντρα σε όλες τις πιθανότητες, ο Μπρούνο Πέτκοβιτς ισοφάρισε τρία λεπτά πριν το τέλος (117ο), στην τελευταία αντεπίθεση της Κροατίας. Σε σχέση με την Ιαπωνία, αυτ;o το ματς κατέληξε να επιβραβεύσει το πείσμα των παικτών του Dalic και να βάλει τέλος στο όνειρο της Βραζιλίας για το 6ο αστέρι.

Ήταν η δεύτερη διαδικασία των πέναλτι σε δύο παιχνίδια για την Κροατία, αφού απέκλεισε την Ιαπωνία στη φάση των 16 τη Δευτέρα με 3-1.

H Kροατία θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή στον ημιτελικό την ερχόμενη Τρίτη.