Τουρκία, Γαλλία, Ιταλία και Αλβανία κατέκτησαν μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών

H Aλγερινή Ολυμπιακή Επιτροπή γιόρτασε την Play True Day
24 Απριλίου, 2021
Ο Fidel Ylli νέος πρόεδρος της Αλβανικής Ολυμπιακής Επιτροπής
27 Απριλίου, 2021

Ο πρώτος μεγάλος διεθνής αγώνας άρσης βαρών στην εποχή COVID-19 πραγματοποιήθηκε από τις 3 έως τις 11 Απριλίου 2021. Αθλητές από όλη την Ευρώπη ταξίδεψαν στη Μόσχα της Ρωσίας, για να συναγωνιστούν πρόσωπο με πρόσωπο για πρώτη φορά μέσα σε ένα χρόνο καθυστερήσεων και επαναπρογραμματισμού λόγω της συνεχιζόμενης πανδημίας.

Το πρωτάθλημα Moscow 2021 EWC – αρχικά είχε προγραμματιστεί για το 2020 – αποτέλεσε την ευπρόσδεκτη επιστροφή στους αγώνες για τους αθλητές και πρόσφερε αρκετές ξεχωριστές στιγμές από τους συμμετέχοντες.

Τέσσερις μεσογειακές χώρες, Τουρκία, Γαλλία, Ιταλία και Αλβανία κατέκτησαν μετάλλια στον διαγωνισμό. Στις γυναικείες ομάδες του A γκρουπ, η Ιταλία με την Alessia Durante κέρδισε το ασημένιο στην κατηγορία 71Kg (219 Kg), καθώς και η Γαλλία στα 81Kg με την Gaelle Nayo Ketchanke, σηκώνοντας 231 Kg.

Η Τουρκία πήρε δύο χάλκινα μετάλλια από τη Melisa Gunes στα 45 κιλά με 151 κιλά και τη Melike Gunal στα +87 με 243 κιλά. Η Γαλλίδα Dora Tchakounte ανύψωσε 210 κιλά στα 59 κιλά και πήρε το χάλκινο.

Στις κατηγορίες των ανδρών, η Τουρκία με τον Muhammed Ozbek  (67 Kg – 323) και τον Daniyar Ismayilov (71 Kg – 341) ανέβηκε στις υψηλότερες θέσεις στο βάθρο. Ένα χρυσό μετάλλιο επίσης για την Ιταλία με τον Antonino Pizzolato που σήκωσε 370 Kg στην κατηγορία 81 Kg.

Ο Ιταλός Mirko Zanni πήρε το ασημένιο στην κατηγορία των 67 Kg με 318 Kg. Χάλκινο μετάλλιο για τον Briken Calja από την Αλβανία με 336 κιλά στην κατηγορία των 73 κιλών και τον Τούρκο Ferdi Hardal (287 κιλά – 61).