20 Δεκεμβρίου, 2023
Η Ολυμπιακή Επιτροπή της Ισπανίας φιλοξένησε το 2ο Διεθνές Ολυμπιακό Συνέδριο Δημοσιογραφίας
26 Δεκεμβρίου, 2023

Η αθλήτρια της αναρρίχησης Janja Garnbret, ο ποδηλάτης Tadej Pogačar και η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών βραβεύτηκαν ως οι Σλοβένοι αθλητές της χρονιάς για το 2023.

Η Garnbret, η οποία κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο μετάλλιο στο φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, κέρδισε το βραβείο Γυναίκα Αθλήτρια της Χρονιάς.

H 24χρονη συγκέντρωσε 336 πόντους μεταξύ των 121 αθλητικών δημοσιογράφων που αναδεικνύουν τους νικητές, πολύ μπροστά από τη δεύτερη αθλήτρια Tina Šutej, την ασημένια του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου στο άλμα επί κοντώ, η οποία πήρε 107 βαθμούς.

Φέτος, η Garnbret κέρδισε το όγδοο χρυσό της μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο της, επισήμανε η επιτροπή βραβείων.

Ο Pogačar, αναβάτης της Team Emirates των ΗΑΕ που ήταν δεύτερος στο φετινό «Γύρο της Γαλλίας» και τρίτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου UCI 2023, έλαβε 267 βαθμούς, ακολουθούμενος από έναν άλλο αστέρα ποδηλάτη, τον Primož Roglič (166).

Στα ομαδικά αθλήματα, η πρώτη και η δεύτερη ομάδα είχαν μόνο τρεις ψήφους διαφορά. Η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου (44), η οποία φέτος προκρίθηκε στο πρώτο της Euro από το 2000, τελικά ξεπέρασε την ανδρική ομάδα βόλεϊ.

Το βραβείο του καλύτερου ανερχόμενου αθλητή πήγε στον ποδοσφαιριστή Benjamin Šeško, έναν επιθετικό που αγωνίζεται αυτήν τη στιγμή στην ομάδα της Bundesliga, Λειψία. Το βραβείο fair play απονεμήθηκε στον άλτη σκι Anže Lanišek και τα μέλη της εθνικής ομάδας καθιστού βόλεϊ γυναικών ανακηρύχθηκαν οι καλύτεροι αθλητές με αναπηρία.