Αφρικανικοί Αγώνες 2019: Η Αίγυπτος στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων

Perez Priego: «Όλα πήγαν πολύ καλά στους Αγώνες της Πάτρας»
9 Σεπτεμβρίου, 2019
Οι Μεσογειακοί Παράκτιοι Αγώνες «Πάτρα 2019» σε αριθμούς
11 Σεπτεμβρίου, 2019

Με την τελική γιορτή την Κυριακή 1η Σεπτεμβρίου και μετά από δύο εβδομάδες αγώνων, η αυλαία έπεσε στους 12ους Αφρικανικούς Αγώνες που έγιναν στο Rabat του Μαρόκου. Θεωρούμενος ως το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός στην Αφρική, οι Αφρικανοί Αγώνες συγκέντρωσαν περισσότερους από 6.000 αθλητές σε 29 διαφορετικά αθλήματα, με αγώνες στις πόλεις Rabat, Salé, Témara, Casablanca, Benslimane και El Jadida. Στο τέλος, πολλοί από αυτούς προκρίθηκαν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οι οποίοι θα πραγματοποιηθούν το 2020.

Η Αίγυπτος ήταν πρώτη στην κατάταξη με 273 μετάλλια, εκ των οποίων τα 102 χρυσά, 97 ασημένια και 73 χάλκινα. Η Αλγερία είναι στην τέταρτη θέση με 125 μετάλλια (33 χρυσά, 32 ασημένια και 60 χάλκινα). Το Μαρόκο, η διοργανώτρια χώρα, ήταν πέμπτο με 109 μετάλλια (31 χρυσά, 32 ασημένια και 46 χάλκινα). Αυτές οι τρεις χώρες ήταν οι μόνες από τη λεκάνη της Μεσογείου που ήταν στην πρώτη δεκάδα του πίνακα των μεταλλίων.