H Iσπανία Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στα 470 γυναικών, Πορτογαλία και Τουρκία προκρίθηκαν στο Τόκιο

O Βασιλιάς της Ισπανίας απένειμε το Εθνικό Αθλητικό Βραβείο στην Τhereza Zabell
15 Μαρτίου, 2021
To επίσημο μετάλλιο των Μεσογειακών Αγώνων «Οran 2022»
17 Μαρτίου, 2021

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 στη Vilamoura της Πορτογαλίας ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία. Στο γυναικείο στόλο της κατηγορίας 470, οι Ισπανίδες Silvia Mas Depares και Patricia Cantero Reina αναδείχθηκαν παγκόσμιες πρωταθλητές έχοντας το προβάδισμα για περισσότερο από το μισό των αγώνων.

«Ήταν μια πολύ τεταμένη εβδομάδα, με πολλά συναισθήματα κάθε μέρα. Βλέπαμε ότι η κατάκτηση των μεταλλίων ήταν ιδιαίτερα περίπλοκη» τόνισε η Silvia. Οι Ιταλίδες Elena Berta και Bianca Caruso πήραν σπίτι το χάλκινο μετάλλιο.

Στον στόλο των ανδρών, οι Πορτογάλοι ιστιοπλόοι Pedro και Diogo Costa έγιναν δεύτεροι πρωταθλητές κόσμου και οι Ισπανοί Jordi Xammar και Nicolas Rodriguez κατάφεραν να διατηρήσουν την 3η θέση στα τελικά αποτελέσματα. Στον αγώνα κρίθηκαν δύο Ολυμπιακές προκρίσεις, η Πορτογαλία πέρασε στους άνδρες και η Τουρκία στις γυναίκες.